Články


Ašpiranti sa duchovne cvičili.

Sedem ašpirantov hľadalo od polovice augusta na duchovných cvičeniach odpovede na otázky svojho povolania ako vykročiť po stopách Jána Bosca v službe pre cirkev a mládež. Snažili sa pochopiť snahu don Bosca o vytvorenie apoštolského spoločenstva. Po duchovných cvičeniach už ich čaká len definitívne rozhodnutie a podanie žiadosti o prijatie do tohto spoločenstva.

Ašpirant Michal z Levíc spomína ako pri čítaní životopisu don Bosca, pozoroval jeho nosnú tému v tom, že "nič nie je isté". „Nečakal som, že nás v tomto bude Združenie trénovať už počas ašpirantúry. Špeciálne DC pre nás boli v systéme už od začiatku, medzitým sa však zmenil termín, miesto sme sa dozvedeli až tesne pred ich konaním a nakoniec sa zmenil i prednášajúci.

Napriek tomu sme však všetci šťastne dorazili, idúc za pápežskými farbami až k chate, ktorá nám pripomenula, že skromnosť a pokora sú tým, čo má rásť v našich srdciach,“ hovorí Michal, podľa ktorého päť  5 dní "na dohodenie kameňom" od národného parku stálo za to.

Kristínku z Bratislavy oslovila jednoduchosť saleziánskej modlitby. Pri každej zmene činnosti vzbudiť si úmysel, aby to bolo na väčšiu Božiu slávu. „Aj keď je to jednoduché, naučiť sa takto modliť, mi bude trvať dlho,“ povedala Kristínka.

Niektorí sa na duchovné cvičenia do Varína dostali náhodou, alebo akosi omylom. „Po príchode do Varína nastalo prekvapenie. Veď to sú duchovné cvičenie pre ašpirantov. Čo teraz?  Zostať, odísť.....? Zostala som a neľutujem,“ vraví Betka z Dubnice, ktorá tak mala možnosť zopakovať si ašpirantské DC a zároveň spoznať budúcich členov združenia. „ Chyba nemusí byť vždy chyba,“ dodáva s úsmevom.

Medzi ašpirantov prišla aj Adriana z Bratislavy. „Na DC som sa tento rok prihlasovala koncom júna a do úvahy prichádzali dva termíny. Dva dni pred DC som ale zažila šok, keď mi jedna účastníčka povedala, že DC sú ašpirantské. Začala som v panike hľadať iný termín. Žiaľ, jediný, na ktorý by som mohla ešte ísť, bol už zrušený,“ povedala. Adriana priznáva, že po veľkom sklamaní a nevôli si povedala, že to bude mať určite nejaký význam. „DC boli výborné. A mali aj veľký bonus – našich skvelých a úžasných ašpirantov, ktorí boli pre mňa veľkým príkladom a povzbudením. Verím, že čoskoro sa stanú súčasťou našej rodiny. Už teraz sa na to teším. A verím, že tých bonusov bude určite viacJ,“ zhodnotila Adriana.

Bonusom cvičení bola podľa Michala veľkoleposť Božieho diela v podobe nádhernej slovenskej prírody, keď si všetci naplno vychutnávali hrejivé slnko, tieň blízkych lesov, výstup na "Golgotu", kde už čakal urbárnikmi osadený kríž aj s Pannou Máriou.

Napokon netreba zabudnúť na záverečné slová saleziána Pavla Gracha: "kázal si dobre, ale to jedlo bolo lepšie". Palko kázal veľmi dobre, ale naozaj veľká vďaka a pochvala patrí aj "domácim", ktorí sa starali o naše žalúdky, kým my sme si kreovali mysle a srdcia.

Radovan Pavlik

Fotoalbum