Články


Oslava 150. výročia založenia združenia ADMA

Dubnica nad Váhom sa v sobotu 25. mája stala miestom osláv Panny Márie Pomocnice kresťanov i 150. výročia vzniku jednej zo zložiek saleziánskej rodiny - ADMA - (Asociácie Márie Pomocnice). Don Pavol Grach v homílii bližšie vysvetlil okolnosti vzniku tohto zoskupenia: "Keď don Bosco v roku 1868 dokončil stavbu baziliky Panny Márie, Pomocnice kresťanov, na jej otvorenie prišlo nesmierne množstvo veriacich, Máriiných ctiteľov. A tu si uvedomil, že je dobre usmerniť túto masu zbožných ľudí, dať im pole činnosti, konkrétne úmysly, ktoré môžu u Panny Márie vyprosovať... A predovšetkým to boli mladí ľudia a ich potreby. A tak o rok nato vznikla ADMA, ktorá v roku 2019 slávi 150. výročie svojho vzniku."

            Na slávnosti v Dubnici sa zišli členovia tohto združenia, mariánski ctitelia, saleziánky, saleziáni i zástupcovia iných zložiek saleziánskej rodiny. Všetko sa začalo svätou omšou, ktorej predsedal provinciál saleziánov don Jozef Ižold. Po nej sa prítomní pobrali do Kaťáku, kde okrem príhovorov a predstavení stredísk ADMA, bolo roztomilé predstavenie o tom, ako to "asi" vyzerá v nebi. Malý Ježiško hral kalčeto, Panna Mária najprv žehlila, ale potom to prenechala mame Margite a tiež sa išla hrať... Don Bosco pozýval prítomných na futbal,  svätý Anton nachádzal nebešťanom stratené veci a Ján Pavol II. zišiel aj s ochrankou z balkóna medzi svojich... Diváci s nadšením očakávali, aký ďalší svätý pribudne na javisku a s čím príde... A svätých bolo neúrekom - okolo 60. A záver? Samozrejme, že nás očakávajú v nebi.

            Slávnosť pokračovala v záhrade farského úradu, kde miestni saleziáni-spolupracovníci pripravili chutný guľáš a kde bol čas na vzájomné spoznávanie sa. Saleziánka Gabika Bauerová medzi iným poznamenala: "Boli sme na púti v Turíne a boli medzi nami aj mladí ľudia. Aj tí už dnes patria medzi členov ADMA. Bolo by dobré, keby sme ich už v našich strediskách pripravovali na vstup do niektorej zložky saleziánskej rodiny. Má to obrovský význam pre ich duchovný rast a angažovanosť."

            Veľká vďaka patrí miestnej komunite saleziánov, ktorí boli hlavným garantom dobrej atmosféry a pohody. Medzi bežnými rečami v záhrade bolo počuť aj hlboké úvahy: "Je zaujímavé, ako je saleziánsky duch príťažlivý a ako charizmatický rozmýšľal don Bosco, keď do svojho diela zapojil toľko ľudí... A to všetko kvôli mladým. Každému okolo seba našiel miesto. Je to výzva aj do dnešných dní."

            A výzvou je aj oslava stého jubilea príchodu SDB na Slovensko, ktorá sa blíži...

Informoval Jozef Luscoň.

Fotoalbum